County Committee Officers, District & Municipal Organizations

Executive Officers

Chair - Rachel Shaw (Greensburg)                                  

Vice Chair - Paul Adams (Hempfield)

Treasurer - Tara Yokopenic (Unity)                                    

Secretary - Annie Briscoe (Lowwer Burrell)

Solicitor - David Millstein

 

District Organization and District Chairs

District 1 - Arnold, Lower Burrell, New Kensington, Upper Burrell

Chair - Ellyse Williams (Arnold)

 

District 2 - Avonmore, East Vandergrift, Hyde Park, Oklahoma, Vandergrift, West Leechburg, Allegheny Township, Bell Township, Washington Township

Chair - Eileen Elicker (Washington Township)

 

District 3 - Monessen, Sutersville, North Belle Vernon, West Newton, Rostraver, South Huntingdon

Chair - Mary Jo Smith (Monessen)

 

District 4 - Donegal Borough, Donegal Township, Scottdale, Mount Pleasant Borough, Mount Plesant Township, Cook Township, East Huntingdon

Chair - Lisa Gephart (Mt. Pleasant) and Sam Rugh (Mt. Pleasant)

 

District 5 - Latrobe, Unity, Bolivar, Derry Borough, Derry Township, New Alexandria, New Florence, Seward, Youngstown, Fairfield, Ligonier Borough, Ligonier Township, St. Clair, Loyalhanna, Laurel Mountain

Chair - Bill Hufford (Unity)

 

District 6 - Irwin, North Irwin, Trafford, Adamsburg, Penn Township, Penn Borough, Manor, North Huntingdon

Chair - Pending

 

District 7 - Greensburg, Hempfield, Jeannette, South Greensburg, Southwest Greesburg, Salem

Chair - Ernie DiMartino (Greensburg)

 

District 8 - Murrysville, Delmont, Export

Chair - Susan Stewart-Bayne (Murrysville)

 

District 9 - New Stanton, Youngwood, Smithton, Madison, Sewickly Township, Hunker, Arona

Chair - Cory Stinedurf (Youngwood)

 

Municipalities (Chair, Vice Chair)

Adamsburg

Allegheny Township - Deborah Brestensky       

Arnold

Arona

Avonmore

Bell Twp. - Virginia Hambersky, Dalton Hambersky

Bolivar

Cook

Delmont - Bill Marx

Derry Township  - Lynn Urban, Michael Blair

Derry Borough -

Donegal Borough

Donegal Township

East Huntington Twp. - Gerard Rendine

East Vandergrift   

Export

Fairfield Twp.

Greensburg - Bob Recklein, Lori Sabo

Hempfield Twp. - Dan Kremer, Carol Demi

Hunker

Hyde Park

Irwin

Jeannette - Robin Mozley, Rick Radebaugh

Latrobe - Chris Baldonieri, Chuck Dominick

Laurel Mountain

Ligonier

Ligonier Twp. - Leonard Bench

Lower Burrell

Loyalhanna

Madison

Manor

Monessen - Mary Jo Smith, Delmar Hepple

Mt. Pleasant Borough

Mt. Pleasant Township - Fred Stefl

Murrysville - Dennis Skeers, Maureen McHugh

New Alexandria

New Florence

New Kensington

New Stanton

North Belle Vernon

North Huntington Twp.- Bill Walter, Katie Forsythe

North Irwin

Oklahoma

Penn Borough

Penn Twp. - Phyllis Friend, Bob Marietti

Rostraver Twp.

Salem Twp.

Scottdale - Bud Santimyer, Michelle Doyon

Seward

Sewickley Twp.

Smithton

South Greensburg - Dianne Ciccarelli, Domenic Moffe

South Huntington Twp.

Southwest Greensburg - Collin Warren, Lynna Thomas

St. Clair Twp.

Sutersville

Trafford

Unity Township - Dorothy Hufford

Upper Burrell

Vandergrift

Washington Twp. - Annie Briscoe, Mel Barwinske

West Leechburg  - Christina Hosler

West Newton

Youngstown   

Youngwood - Todd Turziani, Carol Colborn   

 

 

 

 

 

 

 

Print Print | Sitemap
© Westmoreland Democrats